Porady Stylistki - Moda, Stylizacja, Kreacja Wizerunku

Wpis

niedziela, 26 stycznia 2014

Porządek musi być!

Jednym z moich największych marzeń jest posiadanie wielkiej słonecznej garderoby, w której każda para butów ma swoją przegródkę, ubrania ułożone są kolorystycznie i według rodzaju, a na środku stoi wygodna leżanka, z której mogę bez ruszania się z miejsca podziwiać cały mój ubraniowy dorobek... bujną mam wyobraźnię co nie? Na razie muszę zadowolić się jedną szafą w sypialni. Choć nie należy ona do najmniejszych i tak moje ubrania są wszędzie, wcale nie dlatego, że mam na bakier z porządkiem, po prostu zawsze dbam o ubrania. To dlatego moje ubrania, które kupiłam nawet kilka lat temu, gdy wracają do łask, wyglądają świeżo, jak dopiero kupione. Jednak dbanie o ubrania wcale nie jest takie proste. Wymaga konsekwencji i wygospodarowania odrobiny czasu na odpowiednią konserwację. Nie mówię tutaj oczywiście o 
zaszywaniu dziur w skarpetkach. Wato sobie jednak uświadomić, że nawet najdroższe i najpiękniejsze ubrania będą wyglądały jak szmaty, jeśli potraktujemy je źle. 

Co na półkę, co na wieszak?
Niektórzy uważają, że ubrania najmniej niszczą się kiedy wiszą, więc pakują wszystko na wieszaki, czasem kilka ubrań na raz. Ta metoda nie jest dobra z kilku powodów. Po pierwsze, niektóre materiały, na przykład te ze stretchem bardzo łatwo się "wyciągają" a co za tym idzie, deformują. Najczęściej zdarza się to w przypadku sukienek, tunik i swetrów. Po drugie jeśli już pakujemy na jeden wieszak kilka ubrań, zazwyczaj z powodu braku miejsca, pamiętaj, by ubrania pasowały do siebie materiałem. Niektóre z nich mogą "haczyć" lub wycierać te bardziej delikatne. Zwróć uwagę również na kolory. Na białej delikatnej koszulowej bluzce, skórzana kurtka może zostawić wyraźne ślady, lepiej więc uważać. Błędem jest również układanie na wieszakach gotowych zestawów - uwierzcie, to zabija kreatywność... na śmierć :p.

A skoro o wieszakach...
Czy widzieliście kiedyś w sklepie metalowe wieszaki? No właśnie. Fakt, że dostajemy je po wizycie w pralni nie znaczy, że na tym kawałku metalu nasze ubrania mają dokonać żywota. W sklepie zaopatrujemy się więc w wieszaki z welurowymi, zaokrąglonymi ramionami i rozwieszamy je w szafie w taki sposób by dać ubraniom trochę przestrzeni. 


Poszukaj przegródek
Nawet jeśli nie przypomnę wam ja, zrobi to za mnie kolejny katalog Ikae. Sama zaopatruje się tam regularnie w przegródki, kasetki, kosze i koszyki. Kupiłam tam wieszak do suszenia skarpetek i pudła do przechowywania zimą letnich torebek. Regularnie uzupełniam kolekcję prawideł do butów, a folie i papiery w które to wszystko jest opakowane służą do wypełniania torebek, żeby się nie odkształciły. 


Trochę świeżego powietrza
Jeśli tak jak ja, nie masz przewiewnej garderoby z luźnymi wieszakami i musisz jakoś wszystkie ubrania upchnąć w szafie, pamiętaj by regularnie ją otwierać i wietrzyć. Jeśli ubrania wiszą w ścisku prócz totalnego zgniecenia, zaczynają też przesiąkać specyficznym zapachem. 

A na koniec...
W zasadzie ma się to nijak do porządku, ale nie mogę się powstrzymać żeby nie zwrócić wam uwagi na odpowiednie pranie ubrań. Jeśli naprawdę chcecie by długo wyglądały świeżo i efektownie unikajcie jak ognia pralko-suszarek. Delikatnych materiałów nie pierzcie zbyt często, a do prania używajcie tylko dobrych proszków, najlepiej w płynie. Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
stylistka.3
Czas publikacji:
niedziela, 26 stycznia 2014 23:02

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • slagi napisał(a) komentarz datowany na 2014/11/27 16:58:48:

    Wow, ta szafa na buty pomieści ich tyle, że musiałbym pracować na 4 etaty w usługi dźwigowe by dać sobie radę ;)

Dodaj komentarz